Ostatnie Artykuły
DZIEŃ SOŁTYSA 2019- ...
SOŁECKA AKCJA CZYN V...
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ...
I ZEBRANIE W 2019 R...
Spotkanie Marszałka ...
Kontakt
Tu podaj tekst alternatywny
ODBIÓR ODPADÓW
Nazwa_strony
LUTKOWO INFO.

LUTKOWO

KOŚCIÓŁ- INFO

ŚWIETLICA 2018/ 2019
Tu podaj tekst alternatywny
TENIS STOŁOWY
EDYCJA I
Tekst alternatywny
EDYCJA II
Tekst alternatywny
EDYCJA III
Tekst alternatywny
EDYCJA IV
Tekst alternatywny
EDYCJA V
Tekst alternatywny
EDYCJA VI
Tekst alternatywny
EDYCJA VII
Tekst alternatywny
EDYCJA VIII
Tekst alternatywny
Kreis Saatzig
Nazwa_strony
*******************************
Nazwa_strony
Zdjęcia na stronie .
Tekst alternatywny
Lutkowo na..
Nazwa_strony
ARTYKUŁY

CIEKAWE MATERIAŁY Z LUTKOWA

FILMIKI

PRASA

GMINA I POWIAT

HISTORIA

LEKTURA

Lutkowo dziś i kiedyś

SPORT

W LUTKOWIE

Nazwa_strony
Wspomnienia
panorama - Lutkowa
ważne telefony
Tekst alternatywny
Lutkowo w prasie
Tu podaj tekst alternatywny
Lutkowo na www.
Tu podaj tekst alternatywny
Wydarzenia
Mapa Lutkowa
REMONT KOŚCIOŁA W LUTKOWIE

DUŻY DZWON NAPRAWIONY

W Wielki Piątek tj 03 IV 2015 r. podczas uroczystości kościelnych zostało uszkodzone serce dużego dzwonu. Po wielu latach eksploatacji przetarły się skórzane pasy na których zostało zamontowane serce. Jedyną osobą, która zainteresowała się tym problemem był p. Robert Leder, który natychmiast naprawił ( dorobił pas mocujący)i przy pomocy kilku mieszkańców zamontował najważniejszą częśc dzwonu. Przy okazji przed zawieszeniem, zważono uszkodzony element. Jego waga wynosi 42 kg.

MALOWANIE WNĘTRZA KOŚCIOŁA

Na początku października 2013 r. zostały zakończone prace przy odnawianiu wnętrza kościoła.Prace zostały podzielone na kilka etapów.

Pierwszy i drugi wspomniany już poniżej(malowanie przedsionka, chóru oraz prezbiterium).Trzeci najdłuższy etap trwał kilka miesięcy- a dotyczył wnętrza świątyni. Każdy wie, że pracy było naprawdę sporo, a największym problemem była wysokość.Kilka set metrów kwadratowych sufitu zmieniło się w błękit, a szare ściany pokrył śnieżnobiały kolor. Błękitne okiennice, przy wpadającym świetle od strony południowej robią pozytywne wrażenie. Ci co jeszcze nie byli na niedzielnym kazaniu będą na pewno mile zaskoczeni końcowymi efektami prac jakie wykonał p. Artur wraz z kilkoma mieszkańcami , którzy od czasu do czasu pomagali mu w pracach! Warto też wspomnieć, że osoba , która podjęła się tego zadania robiła to nie licząc na żadne korzyści materialne itp.!
Jak już napisałem wcześniej nie było by tego , gdyby nie kilka osób, które zaangażowały się w ten projekt. Wszystko zaczęło się od p.Edyty Białek , która wysunęła swoją propozycję- p.Artur Piotrowski podjął się wyzwania i tak prace ruszyły. Kilka osób ruszyło z pomocą w ramach swoich możliwości "czasowych" min. panowie Łukasz Białek , Dawid Tryk i Łukasz Łaszczuk. Pani Dagmara Smuga przekazała znaczną ilość materiałów budowlanych, podobnie p.Paweł Nakoneczny- i tak prace posuwały się do przodu. Jedni użyczyli rusztowania inni drewno i tak się skompletowało najpotrzebniejsze materiały. Do remontu by nie doszło gdyby nie życzliwość mieszkańców wsi Lutkowa i Mosina, to dzięki ich hojności uzbieraliśmy kwotę 3773 złote, które zostały wydane na materiał oraz dla pracowników. Dla tych którzy chcieli by znać szczegóły dotyczące składki poniżej przedstawiam opis:
*500 zł- przeznaczono ze sprzątania
* 250 zł- Matki Różańcowe
*925 zł- składka z Mosina
*418 zł- z losów z zabawy
*225 zł- datek za posiłki z zabawy
*1455 zł- składka mieszkańców
Wydano :
*902,50 zł - na materiał
*2870,50 zł- zapłacono pracownikom

Ni mozna zapomnieć o kwocie ok 90 euro jaką przekazali byli mieszkańcy Rehwinkiel podczas wycieczki do Lutkowa ,latem tego roku!

Po kilkudziesieciu latach od ostatniego malowania kościół nabrał świeżości, oraz ładnego wyglądu, mimo tego prac jest jeszcze sporo, ale najważniejsze , że coś się zaczęło robić z tym pięknym ponad stuletnim zabytkiem! Z tego miejsca podziękowania dla tych , których nie wymieniłem , bo tak naprawdę większość mieszkańców naszej wsi dołożyła swoją cegiełkę pomagając Arturowi przy pracach!

KLIK I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z REMONTU

REMONT CHÓRU

To , że kościół w Lutkowie wymagał remontu , wiedział każdy kto chociaż raz był na niedzielnym kazaniu- to , że będzie on remontowany w sposób , w który jest -mało kto się spodziewał. Za sprawa p. E.Białek oraz A . Piotrowskiego wygląd kościoła zmienia się z dnia na dzień, ciężko jest wymienić wszystkie osoby , które przyczyniły się do tego , że o kościele w Lutkowie nie będą wypisywać - że jest duży , najokazalszy w rejonie ale zaniedbany. Po latach chudych nastały czasy lepsze wyremontowany dach to początek remontów w lutkowskim kościele , teraz podobnie jak dach etapami remontowane jest wewnątrz świątyni. Wielkie podziękowania należą się również grupie osób które w różny sposób przyczyniły się do tego ,żeby budowla , która jest chlubą wsi wyglądała na zadbana i stała się wizerunkiem naszej miejscowości. Jedni dają pieniądze, inni materiał ,nie chciał bym w tym momencie wymieniać żeby nie pominąć , ale jak prace będą na pewnym etapie , postaram się to uczynić i wymienić tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę do zmiany wizerunku naszego kościoła. Właśnie trwa III etap -remontowany jest chór, tam najbardziej są widoczne skutki zaciekania, jakie miało miejsce przez wiele lat-przed remontem dachu. Największy problem będzie z odmalowaniem sufitu . Dość duża wysokość jest największym problemem, a zebrane rusztowanie nie wystarczy do tego ,żeby wymalować sufit. Może są osoby które mogły by pomóc w tej sprawie?!!!!!! Chyba warto!

REMONT PREZBITERIUM

Po odnowieniu przedsionka, akcja z malowaniem ( remontowaniem) wnętrza kościoła zaczęła się na dobre! Wszystkim mieszkańcom spodobał się końcowy efekt wyremontowanej części kościoła i za namową kilku pań z naszej wsi , osoba która była odpowiedzialna za wykonanie prac zdecydowała się na dalszą współpracę. Pan A. Piotrowski zaczął kolejny etap od odnowienia prezbiterium. Prace trwały od 03 do 08.05.2013.Efekty widoczne poniżej.

PRZED
PO

REMONT PRZEDSIONKA WIEŻOWEGO

Po wymianie dachówki na kościelnym dachu jest gwarancja ,że nie będzie już zaciekać do środka Świątyni! Dlatego warto byłoby wziąć się za remont w wewnątrz kościoła- czy jest to możliwe trudno jest mi o tym napisać, gdyż zależy to od kilku czynników! Po pierwsze potrzebne są fundusze , po drugie zgoda pewnych instytucji na wykonanie takich remontów. Warto byłoby wrócić do zbierania pieniędzy na kościół , tak jak było to w poprzednich latach z różnych przyczyn zaprzestano tych praktyk. Może czas na reaktywację! Remont jest potrzebny , każdy kto uczęszcza na niedzielną mszę widzi w jakim stanie jest nasz kościół w wewnątrz! Na początku maja 2013 roku został wykonany remont przedsionka wieżowego . Kilka rodzin podarowało materiały budowlane potrzebne do odnowienia elewacji, a odpowiedzialnym za wykonanie pracy był p.A. Piotrowski. Po kilku dniach pracy efekty są naprawdę niesamowite. Warto pomyśleć nad kontynuacją tej myśli i zastanowić się nad dalszym ciągiem tych prac. Duże podziękowania należą się tym , którzy przyczynili się do poprawienia wizerunku koiścioła!

REMONT DACHU- WYMIANA DACHÓWKI- ETAP I ROK 2009

W dniu 15 października 2009 r.rozpoczęto długo-wyczekiwany remont naszego kościoła.cel jaki został postawiony ,to wymiana dachówki ,krokwi i niektórych belek stropowych.pierwszy etap remontu dotyczy wymiany od strony północno - zachodniej.Ekipą która podjęła się tego przedsięwzięcia jest:Firma usługowo-budowlana Robert Kurpiński oraz Usługi remontowo -budowlane Daniel Okoniewski,są jedynymi fachowcami ,którzy podjęli się tego zadania.mimo niesprzyjającej pogody jaka była w tamtym okresie ,wywiązali się ze swoich założeń i zakończyli pierwszy etap przed planowanym terminem!
Moim zdaniem ,każdy z mieszkańców naszej wsi może byc , a raczej jest zadowolony z ich pracy-która nie należała do łatwych i bezpiecznych,co widac na fotkach.

Z tego miejsca Wielkie Podziękowanie!!


foto: Pająk

Drugi etap remontu zaplanowany jest na początek czerwca ,tym razem wymieniona zostanie częśc północno-wschodnia.Dachówka jest już na miejscupodziękowanie dla 'Pająka' za pomoc przy powstaniu tego materiału

REMONT DACHU- WYMIANA DACHÓWKI- ETAP II ROK 2010

Pod koniec sierpnia 2010 roku został rozpoczęty drugi etap remontu .Ze względu na bociany które stacjonują co roku na naszym kościele-prace zostały opóźnione o ok dwa miesiące.Ekipa remontująca jest ta sama .Najgorsze mają już za sobą ,Na dzień dzisiejszy zbliżają się do prezbiterium.Po nim zostanie już tylko częśc' południowa.

Został ostatni trzeci etap remontu" wymiany dachówki" od strony południowej , znajac okoliczności zacznie on się nie prędzej jak nie odlecą nasze bociany , więc mamy jeszcze trochę czsu .Ekipa pozostaje ta sama , wiec mozemy liczyc' na solidne wykonanie- do dzis nie znalazłem negatywnych opini (wręcz przeciwnie) , dlatego jestem spokojny o dalsze prace na kościele

****************************************************************************************

NAPRAWA DUŻEGO DZWONU

Od X czasów planowane było naprawienie dużego dzwonu w naszym kosciele , a dokładniej pisząc przymocowanie belki do niego - od pęknięcia orginalnej minęło już ładnych parę lat , a bicie samym "sercem" stało sie uciążliwe.Nastał dzień w którym starsza "młodzież" postanowiła to naprawic' .Żeby było pamiętnie , to prace wykonali w Wielką Sobotę.

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny
foto Paweł N

z tego miejsca podziękowania dla aktywnych (Pająk , Titu , Kolo-Toure )

*****************************************************************************************

REMONT DACHU- WYMIANA DACHÓWKI- ETAP III ROK 2011

W listopadzie 2011 została wymieniona dachówka na znacznej części dachu od strony południowej oraz na zakrystii. Nie starczyło środków na wykonanie całej pracy, więc pozostał jeszcze jeden etap , miejmy nadzieję, że ostatni!

poniżej przedstawiam zdjęcie z prac
oraz końcowy (prawie) efekt

*****************************************************

REMONT DACHU- WYMIANA DACHÓWKI- ETAP IV ROK 2012

Na przełomie września i października 2012 zostały wykonane prace związane z wymianą dachówki na kościele filialnym w Lutkowie. Prace zaczęły się równo cztery lata temu, przez ten czas zostało wymienione około 800 metrów kw. dachówki, części drewnianych.Założono nowe orynnowanie. Remont był podzielony na cztery etapy. Ostatni dobiegł własnie końca!! Poniżej przedstawiam zdjęcia z końcowych prac

 
Komentarze
enperaz dnia 07. czerwiec 2010 20:42
smiley
maro1891 dnia 02. maj 2011 16:17
tak trzymaćsmiley
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Świetne! Świetne! 50% [2 Głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [2 Głosów]
Dobre Dobre 0% [Żadnych głosów]
Przeciętne Przeciętne 0% [Żadnych głosów]
Słabe Słabe 0% [Żadnych głosów]
 
Lutkowiacy
Nazwa_strony
Księga Gości
Tu podaj tekst alternatywny
Twoje Radio
tekst alternatywny
**************
Nazwa_strony
Wiadomości - z gminy
BIULETYN
Nazwa_strony
***********
DOBRZANY PL
Nazwa_strony
***********
DOBRZANY PL
Nazwa_strony
***********
KONTAKT DOBRZANY
Nazwa_strony
***********

Wiadomości - z regionu
Nazwa_strony
***********
************
************
************
POMORZE ZACHODNIE
Tekst alternatywny
Tekst alternatywny
SĄSIEDNIE GMINY
CHOCIWEL
Nazwa_strony
***********
MARIANOWO
Nazwa_strony
***********
SUCHAŃ
Nazwa_strony
***********
IŃSKO
Nazwa_strony
***********
rozkład jazdy
Tekst alternatywny
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 76
Nieaktywowany Użytkownik: 425
Najnowszy Użytkownik: AndrzejFaw
Nawigacja
CIEKAWE TEMATY
- DODAJ NEWSA -
- DODAJ ARTYKUŁ -
- DODAJ ZDJĘCIE -

LEGENDY POBLISKICH MIEJSCOWOŚCI
ZIMOWA PANORAMA LUTKOWA
MALOWANIE KOŚCIOŁA - FOTORELACJA
31.05.2014 Lutkowo w stolicy- z chmurką
PROGRAM REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH 18-21-02-2015
Wizytacja w Lutkowie Abpa Andrzeja Dzięgi - 21.02.2015
LUTKOWIACY WE WROCŁAWIU
KULIG 2017 - TRZECH KRÓLI
I EDYCJA TTS 2011
II EDYCJA TTS 2012
III EDYCJA TTS 2013
IV EDYCJA TTS 2014
V EDYCJA TTS 2015
VI EDYCJA TTS 2016
ZAJĘCIA W ŚWIETLICY 2018
REGULAMIN I OŚWIADCZENIE SUMMER CUP LUTKOWO 2018
lotto
Nazwa_strony

PTI
Polecane przez enpe
tekst alternatywny
*******************
tekst alternatywny
*******************
tekst alternatywny

administrator -norbert 2010-2019
oficjalna strona Lutkowa
***************************************************************************************

785,527 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu